Pakowanie prozniowe ang

Produkty spożywcze coraz częściej kładzione są w specjalnych warunkach, aby przedłużyć pora ich noszenia a dodatkowo zminimalizować ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem albo z różnymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie dopiero w sklepach, lecz jeszcze w punktach gastronomicznych czy w domowych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe pozwoli na przechowywanie żywności w domowych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do tego kierunku uzyskuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których chowane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze osobnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest specjalnie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest także zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co zapewnia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso prawdopodobnie żyć magazynowane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce czy produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale jednocześnie grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W utrzymaniach prywatnych wykorzystuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino zapewne być przechowywane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a jedno wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych pewno stanowić jednocześnie przechowywana odzież, która posiada mniej miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.