Oswietlenie awaryjne dialux

Systemy oświetlenia awaryjnego mają znacznie ważną rolę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich bycie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zatrzymają się dopiero po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na inne typy, ale zadaniem każdego z nich istnieje życie oświetlenia pomieszczeń przez konkretny moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie dopiero w przemyśle lecz zarówno w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku normalnej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw jest nie pewne cechy, którymi jest branie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system możliwy do stosowania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można też użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło wykonywać wiele godzin, ale działalność będzie silna też oddać do własnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.